fbpx

חיידקי המעיים הבריאים

מה הקשר בין חיידקים טובים, ירקות כבושים וחיידקים מזיקים...? | רועי סופר

לנצח חיידקים עם חיידקים
המעיים שלנו עשירים במאות מינים (species) וזנים שונים ורבים של חיידקים. בעשור האחרון (ואף יותר) נעשים מאות מחקרים על חשיבות חיידקים אלו. עם השנים מתברר יותר ויותר כי חיידקי המעיים הם בעלי ערך בריאותי ניכר ומגוון, החל מתפקוד תקין של מערכת העיכול, פירוק וספיגה של המזון אותו אנו אוכלים, שמירה על תפקוד תקין של מערכת החיסון, מניעת התיישבות של פטריות, וירוסים וחיידקים המזיקים לגוף (הליקובקטר פילוריס, אי קולי ואחרים), ייצור של B12 וספיגהשל ויטמינים שונים, השפעה על פעילויות של אברים שונים - (לדוגמא במחקר הזה), השפעה על פירוק תרופות, על מניעת מחלות כרוניות שונות, תהליכי השמנה ואף נמצא כי יש להם השפעה על מצב רוח, תפקוד רגשי ותפקודי המוח. בקיצור - מרתק וחיוני.
כמו כן נמצא כי יש קשר מובהק בין אורח החיים של האדם לסוגי החיידקים המתפתחים במעיים אשר אלו מושפעים מתזונה, תרופות, מצבים רגשיים, עישון, אורח חיים ועוד כאשר תזונה הינה הגורם המשמעותי והחשוב ביותר בהתפתחותם ואף בפגיעה בחיידקים אלו (ראו מחקר מעניין בנושא). העשרה ושמירה על משפחות החיידקים במעיים הינו דבר חיוני ביותר לשמירה על הבריאות ואחת הדרכים הטובות (פי כמה מכל תוסף פרוביוטיקה) היא לספק למעיים את הסביבה הטבעית לשגשוג החיידקים הטובים להם הם זקוקים.

מזון פרה ביוטי - אוכל לחיידקים:
מזון מזון פרה-ביוטי הינו כל מזון אותו חיידקי המעיים אוכלים והוא מאפשר שגשוג והתפתחות מגוון המינים והזנים של חיידקי המעי ושמירה עליהם. ישנו מגוון רחב של מזונות פרה-ביוטים כדוגמת מזון עשיר בסיבים תזונתיים, ירקות ופירות כדוגמת ארטישוק ירושלמי, שומר, כרישה, פטריות, אספרגוס, תפוח עץ, תמרים. קטניות ודגנים שונים כדוגמת שיבולת שועל, שיפון, סובין, שעועית, אפונה, עדשים ועוד.

אולם אחד המזונות הטובים להעשרת חיידקי המעיים הוא ירקות כבושים ביתיים. ירקות כבושים עוברים תהליך של תסיסה הנעשה על ידי חיידקים. הירקות הכבושים ואף המים עצמם, הינם מעשירים את המעיים הן בחיידקים בריאים לגוף והן במזון לחיידקים עצמם המאפשר שגשוג, העשרה ושיקום של פלורת המעיים שלנו.

באלו ירקות כבושים אני ממליץ להתחיל?
הכי פשוט להתחיל עם כרוב כבוש או גזר כבוש. הם מוכנים מהר ולא נוטים להתקלקל בקלות. הכינו לכם בבית צנצנת קבועה עם ירקות כבושים והקפידו לאכול ממנה לפחות אחת ליום. ככה נמנע מחיידקים לא רצויים להתפתח בגוף שלנו.
הקפידו לצרוך מהם ברמה יומית, במיוחד בעונת חורף ובכך תרוויחו מיתרונותיהם הבריאותיים של חיידקי המעיים שלנו.

לחצו על הקישור למתכון נפלא וקליל להכנת ירקות כבושים. ​​חיידקי המעיים שלכם, יודו לכם. בהתחייבות!

ומה לגבי פרוביוטיקה בקפסולות?
שאלה שאנו נשאלים רבות במרפאה. מדוע לא לקחת קפסולות של פרוביוטיקה וזהו?

כפי שציינו, המעיים שלנו עשירים במאות מינים וזנים שונים רבים של חיידקים. כאשר אנו נוטלים כמוסות פרוביוטיקה (במיוחד לצרוך תקופה ארוכה), אנו צורכים זנים/מינים ספציפים של חיידקים הקיימים בקפסולה עצמה ובעצם מספקים למעיים שלנו את אותם חיידקים בלבד. ע"י כך אנו מחזקים מינים/זנים מסויימים ויוצרים חוסר איזון ה"קובע" למעיים שלנו אלו חיידקים ישגשגו על חשבון מינים/זנים אחרים. בכך אנו מפרים את האיזון הטבעי לו זקוקים המעיים שלנו. יתרה מכך, מחקרים שונים הראו כי צריכה של תוספי פרוביוטיקה אכן מעשירה את חיידקי המעיים אך לרוב רק לתקופת הצריכה עצמה ולאחר מכן פלורת המעיים חוזרת למצב שלפני נטילת התוסף. לדוגמא המחקר הזה.
לכן צריכה של מזון פרה-ביוטי (כדוגמת ירקות מותססים) אשר תורם בעצמו לשגשוג אוכלוסיית חיידקי המעיים הינו עדיף באופן משמעותי מאשר צריכה של פרוביוטיקה תעשייתית המכילה מינים/זנים מסויימים בלבד הקובעת ומגבילה את המעיים לחיידקים ספציפיים ולא בהתאמה לצרכי הגוף.


מה עושים אם נוטלים אנטיביוטיקה?
במידה ונאלצתם לצרוך אנטיביוטיקה הידועה כפוגעת בפלורת חיידקי המעי ואין בהישג ידכם ירקות מותססים, אכן אפשר ומומלץ לצרוך פרוביוטיקה שתעזור להתמודד עם השפעת האנטיביוטיקה. אולם במקביל הקפידו להכין לכם צנצנת ירקות מותססים שתוך מספר ימים יהיו מוכנים והשתמשו בירקות אלו לשיקום פלורת המעי שלכם.

רוצים להתייעץ איתנו? אנחנו כאן לרשותכם!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  מאמרים נוספים בנושא:

  עזרה ראשונה
  למצבים נפוצים

  מתנות לבריאותכם

  אפשר להבריא ממחלות!

  בואו להבריא איתנו

  מגוון רחב של מחלות ומצבים רפואיים מטופל בהצלחה על ידי הצוות המקצועי שלנו באמצעות הכלים של הרפואה הסינית

  מתכונים
  בריאים

  ספר ילדים – הכוחות המיוחדים של שי
  סיפור ילדים מופלא שעוזר לילדים (וגם להורים!!!) לסמוך על עצמם ועל כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף שלהם, להתחזק ולהתגבר על כל מחלה....
  למידע נוסף לחץ כאן
  TOP
  דילוג לתוכן