fbpx

איך עובד המטפל ברפואה הסינית

רועי סופר

הדיקור הסיני (אקופונקטורה) מהווה את חוד החנית (או המחט במקרה הזה) של הרפואה הסינית בכלל ובמרפאתנו בפרט. בשיטוט באינטרנט, ניתן למצוא חומר רב ותאוריות שונות לגבי דרך הפעולה של הדיקור כולל מחקרים רבים על השפעת הדיקור על הגוף ועל מחלות רבות.

במאמר זה בחרנו להסביר באופן כללי את דרך החשיבה של המטפל ברפואה סינית, דבר זה יעזור לכם לבחור מטפל טוב ואף לתקשר עימו ברמה בסיסית. לנוחיותכם, תוכלו אף לצפות על כך בווידאו הבא:

למעשה, על פי הרפואה הסינית תפקוד הגוף כולו, תלוי בתפקודם של 12 האיברים הפנימיים: טחול, כבד, לב, ריאות, קיבה וכו'... הרפואה הסינית מייחסת לכל אחד מאותם איברים, מעבר לתפקודים המוכרים מהרפואה המערבית, עוד סדרה של תפקודים הקשורים לאחריות ושליטה על רקמות השונות בגוף, על אזורים שונים בגוף, תפקודים אנרגטיים ורגשיים שונים.

כל אחד מאותם איברים ישנה מערכת "מרידיאנים" - מעין מסלולים אנרגטיים המרשתים את הגוף ומחברים בין אותם 12 איברים אל פני השטח (אל העור).
על גבי אותם מרידיאנים נמצאות נקודות הדיקור. 365 במספר. התפקוד של כל נקודה מושפע מהמרידיאן והאיבר אליהם משויכת הנקודה, המיקום שלה בגוף, טכניקת הדיקור, זווית הדיקור, סדר הכנסת הנקודות בטיפול ועוד גורמים רבים הנלקחים בחשבון.

תפקידו של המטפל הוא לבצע אבחנה מדויקת על בסיס תלונות המטופל, הרקע הרפואי שלו, מין המטופל, גילו, בדיקות מעבדה והדמיות אם יש, בדיקות פיזיקליות במידת הצורך ואבחנות סיניות אנרגטיות שונות ובראשן, אבחנת הדופק.

רוצים לדעת איך הרפואה הסינית יכולה לעזור לכם?

צרו איתנו קשר ונחזור אליכם בהקדם

אבחנת הדופק הינה האבחנה החשובה והמדויקת ביותר ברפואה הסינית. ישנן עדויות לשימוש בדופק ככלי אבחנתי בנות 3000 שנה ויותר וזהו הכלי החשוב ביותר העומד לראשותו של המטפל ברפואה הסינית. את הדופק בודקים ב-12 עמדות שונות המקבילות ל-12 האיברים הפנימיים. על ידי אבחון של איכויות שונות ועוצמת הדופק בעמדות השונות, המטפל יכול לקבל תמונה מדויקת של המצב האנרגטי של כל אחד מאותם איברים ומה ניתן לעשות בכדי לתקן את החוסר איזון שנמצא.
כאן חשוב לציין כי אומנם הדופק הינו כלי חשוב ביותר בידי המטפל, אולם תהליך הלמידה של כלי זה דורש סבלנות רבה, שנות אימון רבות וחפיפה צמודה של מטפל בכיר. אתם מוזמנים לצפות בסרטון קצר כאן למטה המסביר על אבחנת דופק:

ניתן לדמות את סך כל פעולות הגוף כתזמורת של נגנים המנגנים יחד יצירה מוזיקלית. כאשר הכל תקין והגוף בריא, ניתן לומר שכל הנגנים פועלים בהרמוניה זה עם זה. כאשר משהו משתבש בגוף, זה כאילו מישהו מהנגנים אינו מתפקד כמו שצריך. אולי הוא לא בקצב, אולי הוא מנגן חזק מידי או חלש מידי...
במצב כזה המנגינה תצרום לנו ואנו עשויים לחוות סימפטומים שונים כדוגמת כאבים שונים, הצטננות, ואף מחלות קשות. המטפל בדוגמה זו משמש כמנצח על התזמורת שתפקידו לזהות בעזרת הדופק, מי מהנגנים אינו מבצע את תפקידו כראוי ובעזרת שימוש מושכל בנקודות הדיקור, "לכוון" את אותו נגן איבר חזרה לתפקוד תקין.

בראי הרפואה הסינית

חשוב לציין שקיימות היום אסכולות טיפוליות שונות תחת ההגדרה של רפואה סינית עם הבדלים מהותיים הן בתהליך האבחנה, הטיפול וההצלחות הטיפוליות.
אנו במרפאת עידנים עובדים על פי עקרונות הרפואה הסינית העתיקה (אשר לפעמים נקראת גם שיטת הגזעים והענפים). למעוניינים להכיר ולהבין את ההבדלים בין האסכולות השונות ניתן לקרוא במאמר התפתחות הרפואה הסינית מתחילת המאה העשרים ועד היום. מאמר זה מומלץ לקריאה לכל אדם המעוניין לקבל טיפול ברפואה הסינית.

צמחי מרפא סיניים

כלי חשוב נוסף בארגז הכלים של הרפואה הסינית הם צמחי המרפא הסיניים. השימוש בצמחי מרפא ברפואה הסינית שם דגש על שילוב של מספר צמחים ורקיחתם ביחד, בניגוד למיצוי החומרים הפעילים בלבד כפי שנהוג בתעשיית התרופות למשל. העבודה בצורה כזו מעצימה ומדגישה את התפקודים הרצויים בכל צמח ומאפשרת איזון והפחתה של תופעות לוואי לא רצויות.
בדומה לעבודה עם נקודות הדיקור, גם לצמחים השונים ישנה השפעה על תפקוד האיברים השונים. תפקוד הצמח תלוי בטעמו, בצורתו, בצבע שלו, באזור הגידול, שלו ובתהליך העיבוד שהוא עובר וכאמור, בשילוב עם צמחים נוספים בפורמולה.
טיפול באמצעות צמחי מרפא יכול לעמוד כטיפול בפני עצמו, כטיפול תומך בטיפול בדיקור או בתזונה, או ככלי למטופל לטיפול במצבים אקוטיים שונים בהנחיית מטפל. אחד מתפקידי המטפל הוא ללמד את המטופל איך לטפל במחלות היום יום בצורה חכמה ונכונה וללא כימיקלים. אחד הכלים לכך הוא צמחי המרפא.

התוצאה

בעזרת כלים אלו (וכלים נוספים), יכול המטפל ברפואה הסינית לאבחן ולטפל במגוון רחב של בעיות בגוף האדם. התמחותו של המטפל אינה בתחום רפואי אחד כפי שנהוג ברפואה הקונבנציונלית (גניקולוגיה, לב, כלי דם, עור וכיו"ב) אלא בהסתכלות רחבה ומלאה על האדם והבנת הקשר בין מחלות שונות אשר מקורן בחוסר איזון אחד. על כן, טיפול נכון ומדויק, יכול לטפל במס' מחלות שונות שמקורן באותו חוסר איזון.
יתרון מהותי נוסף של הרפואה הסינית בכך שהרפואה הסינית מטפלת בשורש של המחלות (בגורם בחוסר האיזון הגורם למחלה) דבר הגורם להיעלמותה של המחלה לעומת הטיפול התרופתי הנהוג ברפואה המערבית אשר שומר או מתחזק את המחלה לאורך שנים רבות.

עזרה ראשונה
למצבים נפוצים

מתנות לבריאותכם

אפשר להבריא ממחלות!

בואו להבריא איתנו

מגוון רחב של מחלות ומצבים רפואיים מטופל בהצלחה על ידי הצוות המקצועי שלנו באמצעות הכלים של הרפואה הסינית

ספר ילדים – הכוחות המיוחדים של שי
סיפור ילדים מופלא שעוזר לילדים (וגם להורים!!!) לסמוך על עצמם ועל כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף שלהם, להתחזק ולהתגבר על כל מחלה....
למידע נוסף לחץ כאן

רוצים להתייעץ איתנו? אנחנו כאן לרשותכם!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  מאמרים נוספים בנושא

  איך להיפטר מתופעות גיל המעבר

  איך להיפטר מתופעות גיל המעבר

  ע"פ הרפואה הסינית, גיל המעבר אצל האישה הינו שלב פיזיולוגי חשוב. המערך משתנה והאנרגיה שהיתה מוקדשת לפוריות דועכת והגוף פנוי...
  קרא עוד
  איך עובד המטפל ברפואה הסינית

  איך עובד המטפל ברפואה הסינית

  איך באמת עובד הדיקור ולמה הוא יעיל? איך תדעו לבחור מטפל טוב ברפואה סינית? הדיקור הסיני (אקופונקטורה) מהווה את חוד...
  קרא עוד
  על הרפואה הסינית

  על הרפואה הסינית

  הרפואה הסינית התפחתה במהלך המאה האחרונה בצורה יוצאת דופן, אבל היא גם עברה תהפוכות לא קטנות. איך תדעו איזה מטפל...
  קרא עוד
  TOP
  דילוג לתוכן