fbpx

על רזיה של הרפואה הסינית

רועי סופר

הרפואה הסינית עברה תהפוכות רבות במהלך שנותיה בסין העתיקה. אולם, עד למאה האחרונה רפואה זו נשארה כבמקורות ועיקריה לא שונו. במהלך המאה הנוכחית, עברה סין תהפוכות משמעותיות: שינויים בשלטון, הקומוניזם וכניסת המערב. הרפואה הסינית, יחד עם המורשת הסינית כולה, עברה אף היא תהפוכות ותמורות משמעותיות אשר שינו באופן ניכר את דרכי הלימוד, האבחנה והטיפול.
המתעניין ברפואה הסינית בכלל והמתעתד לעבור תהליך טיפולי ברפואה הסינית או ללמוד את רזיה בפרט, כדאי לו להכיר ולו במעט, את ההתרחשויות בסין במאה האחרונה וזו בכדי להטיב ולהשכיל בבחירת מקום/מוסד הלימודים או המטפל המתאים תוך הבנת ההבדלים הבסיסים והחיבור למקורות. 

התקופה הקיסרית

הרפואה הסינית והפילוסופיה העומדת בבסיסה הינן אחת מהנגזרות של החשיבה והמורשת הסינית העתיקה. מורשת זו התבססה על התבוננות במחזורי הטבע תוך ניסיון להבין את מחזוריות היקום. פילוסופיה זו רואה ביקום שלמות קוסמית אחת בלתי ניתנת להפרדה לחלקים ובתוכו לכל יצור תפקיד משלו וכך נוצר מבנה הרמוני. מתוך כך, נוצרה הבנה עמוקה של החיים, מחזוריותם ותפקוד גוף האדם בתוך המחזוריות הזו.

בשנים שבין 1946-1949 התרחשה בסין מלחמת אזרחים, בשנים אלו השתלט הקומוניזם על סין ובאוקטובר 1949 עלתה המפלגה הקומוניסטית לשלטון בראשותו של מאו צה טונג. מאו הפך לנשיא, יושב הראש של הרפובליקה הסינית.
במסגרת שלטונו של מאו, חולל הקומוניזם שינויים עמוקים בחברה הסינית, בשיקום הכלכלה (לאחר מלה"ע ה-II) ובלימת האינפלציה. בכך הם ביססו את שלטונם וזכו בתמיכת האוכלוסייה, במיוחד הענייה- האיכרים שהיוו רוב. תוך כדי שלטון זה, הוטל פיקוח פוליטי על כל האוכלוסייה. בשנת 1966 החל מאו את המהפכה התרבותית (1966-1976). זוהי הייתה תנועה קומוניסטית פוליטית שהוקיעה את הערכים ואת התרבות המסורתיים. במסגרת מהפכה זו, מסלק מאו את כל מה שמייצג את המסורת הסינית העתיקה ואת השושלת הקיסרית הסינית. הקו המנחה הוא הרס ארבע העתיקות: התרבות העתיקה, המנהגים העתיקים, ההרגלים העתיקים והחשיבה העתיקה. אוניברסיטאות נסגרו והושתקו, אינטלקטואלים, אמנים ועיתונאים נעלמו, מזכרות מהתקופות הקפיטליסטיות והפיאודליות (כגון מקדשים, מונומנטים ועבודות אומנות) הושחתו ונהרסו עד ליסוד, הושמדו כתבי יד יקרי ערך, אוצרות תרבות ואומנות, ערכי המשפחה ומורשת העבר נהרסו במטרה להקים תרבות חדשה.

רוצים לדעת איך הרפואה הסינית יכולה לעזור לכם?

צרו איתנו קשר ונחזור אליכם בהקדם

Chinese-wall

בראי הרפואה הסינית

הרפואה הסינית והפילוסופיה העומדת בבסיסה הינן אחת מהנגזרות של החשיבה והמורשת הסינית העתיקה. מורשת זו התבססה על התבוננות במחזורי הטבע תוך ניסיון להבין את מחזוריות היקום. פילוסופיה זו רואה ביקום שלמות קוסמית אחת בלתי ניתנת להפרדה לחלקים ובתוכו לכל יצור תפקיד משלו וכך נוצר מבנה הרמוני. מתוך כך, נוצרה הבנה עמוקה של החיים.

גם תחום הרפואה הסינית נחל מכה קשה ומאו מסלק את כל הרופאים הסינים המייצגים תחום שמאניסטי (כישופי) ריטואלי המבוסס על תיאוריות קוסמולוגיות ולא ריאליות. הוא עושה ביעור "מוצלח" של "נגע" הרפואה הסינית.
בעקבות כך, מאו מוצא את עצמו בבעיה בכל רובדי החיים. התהליך היה מהיר מדי וללא כל הכנה מוקדמת. בתחום הרפואה, הנ"ל מתבטא בכך שאין מספיק רופאים המטפלים על פי הדוקטרינה המערבית ומצד שני אין רופאים סינים מסורתיים, שכן הם נטבחו, הוגלו או ברחו.
בתקופה זו, הגיעו הסינים למצב בו, בממוצע, טיפל רופא אחד בשיטה המערבית במאה אלף תושבים. היות שהכשרת רופאים מערביים יקרה והציוד הרפואי הנדרש להקמת בתי חולים יקר, הצורך לחזור ולהשתמש בדיקור לא היה מוטל בספק ומאו מבצע תפנית חדה ומגדיר את הרפואה הסינית המסורתית כ"אוצר לאומי" ומחליט להחזיר את השימוש בדיקור בצור המאורגנת.
המשטר התבקש ללקט את שארית האנשים אשר הכירו את התורה והם נתבקשו לעצבה מחדש. אחת המכשלות הייתה, שהכשרתו המקצועית של מטפל בדיקור נמשכה כ - 15 שנים. היה ברור שכדי להכשיר מטפלים בפרק זמן קצר, יש לפשט את הלימוד ואת השיטה כולה. הכוונה הייתה להכשיר מטפלים תוך 6 חודשים כך שיוכלו לצאת לכפרים ולטפל.
מאו מצליח בקושי רב לאסוף מעט מן הידע של הרפואה הסינית העתיקה ויוצר את "הרופא היחפן" - "Doctor Foot Bare".
זהו
רופא היודע קצת אנטומיה, קצת דיקור, קצת כירורגיה, וקצת שימוש בתרופות. בשיטה זו , משך הכשרתו של "רופא" ארכה בממוצע כחצי שנה.

הרופאים הוכשרו בצורה מהירה ויהירה, תוך הסתמכות על ידע אמפרי (ניסיוני) בלבד, נטול כל תיאוריות והסברים המהווים מצע הכרחי למטפל ברפואה סינית. בתהליך זה אבד ידע נצור ורב והשיטה איבדה מעומקה.
השיטה החדשה שנוצרה נקראה מעתה Medicine Chinese Traditional - TCM, רפואה סינית מסורתית. הכוונה היא "חזרה למסורת", לשימוש בדיקור - לעומת הרפואה מערבית.
אולם, בשיטת "הדיקור" החדשה, נשכחו כל התיאוריות עליהן התבססה הרפואה הסינית העתיקה, המחלות חולקו לסינדרומים (תסמונות) ובהתאם ניתנו "פורמולות" של דיקור.
הלימוד הופשט וקיבל פן הדומה לרפואה המערבית והמטפלים אשר הוכשרו על פי שיטה זו, הפיצוה. השיטה החדשה אשר נקראה TCM, נמצאה זולה ומהירה ללימוד. מאו הופך את הרפואה הסינית לאוצר לאומי, אך מרוקן אותה מתוכן.
באותן 30 שנה של שימוש ברפואה מערבית, כאשר השימוש בדיקור נאסר, חלחלה התפיסה המערבית לתודעה הרפואית הסינית. בשיטת הדיקור החדשה, הטיפול התבטא באופן בו מוגדרת בעיה עפ"י סימפטומים והפתרון הוא שימוש בנקודות מסויימות, על כן היא נקראה "דיקור סימפטומטי". כל התיאוריה העתיקה והפילוסופיה עליהן התבססה הרפואה הסינית נשכחו. הבנת הקשר בין האדם לקוסמוס והשפעתם אחד על השני אבדה והעקרונות הבסיסים שונו. בוצעו שינויים מהותיים באבחנת הדופק (אבחנה הנחשבת כמדויקת ביותר, אך גם הקשה ביותר ללימוד) וזו הופשטה ואיבדה מערכה. ההתייחסות הפכה סימפטומטית בלבד והאדם כיחיד נשכח. לכן, גם הטיפול בבעיות זהות אצל חולים שונים היה זהה.

"10 הגזעים השמימיים ו-12 הענפים הארציים" (Branches & Stems)

עפ"י פילוסופיית הרפואה הסינית העתיקה, השמים והארץ קשורים קשר בל יינתק עם האדם ולא הועלתה כלל האפשרות של מתן טיפול רפואי ללא ידע ותובנה עמוקים ביחסי היקום הכוללים.
רפואה זו ראתה באדם חלק מהקוסמוס, לכן יש חשיבות למצב הירח, השמש והתאריך בו מתבצע הטיפול וכן לתאריך בו נולד האדם. לפי תפיסה זו יש לאזן את האדם תוך התייחסות לאנרגיות הקוסמיות ולאנרגיות הפרטיות של האדם תוך התייחסות לתלונתו הספציפית. ענף זה של הרפואה הסינית המתייחס לקוסמוס ולזמן נקרא "תורת 10 הגזעים השמיימיים ו - 12 הענפים הארציים" - "The 10 Heavenly Stems & 12 Earthly Branches".

גורמים שמיימיים

שיטה זו והטיפול בה, נחשבים לרמה הגבוהה ביותר של הרפואה הסינית כיוון שמחברים בין השמיים, הארץ והאדם. ידע עתיק זה נשמר בסוד בסין העתיקה . נכון להיום שולטת בסין הרפואה הסינית המחודשת - TCM - תוצרתו של מאו. רק במדינות מסביב לסין - טייוואן, קוריאה ווייטנאם המשיכו אנשים שעזבו/הוגלו/ברחו מסין לטפל בדרך המקורית והעתיקה. המסורת הייתה שהמקצוע עובר מאב לבן, עם זאת רק במעט מקרים , בתקופה זו, אכן עבר הידע לדור הבא.

לפני יותר מ - 50 שנה הולנדי בשם ואן ביורן שהה במשך 5 שנים אצל שני מטפלים בטאיוואן וקוריאה ונחנך על ידם באופן אישי ברזי הרפואה הסינית העתיקה.
כשחזר להולנד ייסד -ב 1972 בי"ס לרפואה סינית עתיקה והיה מהחלוצים בהוראת הרפואה הסינית במערב.
מאוחר יותר ייסד את אחד מבתי הספר הידועים והראשונים באנגליה ICOM (כך הגיעה הרפואה הסינית העתיקה למערב).
כיום, הרפואה הסינית העתיקה חוזרת לחיים במערב.
סביר להניח שבעתיד היא גם תמצא את דרכה בחזרה למזרח כי מקורה הוא ב"קאנון הפנימי של הקיסר הצהוב", הוא המקור הראשון לכל העוסק ברפואה סינית.

הידע של הרפואה הסינית העתיקה הידוע בעולם גם כתורת הגזעים והענפים,
נעשה מוכר יותר ויותר ונלמד בארצות רבות כדוגמת אירלנד, פינלנד , אנגליה, הולנד, שוודיה וישראל.

מרבית המורים הינם תלמידיו של ואן ביורן.

עזרה ראשונה
למצבים נפוצים

מתנות לבריאותכם

אפשר להבריא ממחלות!

בואו להבריא איתנו

מגוון רחב של מחלות ומצבים רפואיים מטופל בהצלחה על ידי הצוות המקצועי שלנו באמצעות הכלים של הרפואה הסינית

תה לחיזוק מערכת החיסון

תה לחיזוק מערכת החיסון

איך מכינים לדר פירות בבית?

איך מכינים לדר פירות בבית?

לביבות בטטה של אמא תחיה

לביבות בטטה של אמא תחיה

ג'ינג'ר לחיזוק מערכת החיסון

ג'ינג'ר לחיזוק מערכת החיסון

כדורי / רולדת תמרים ופירות יבשים

כדורי / רולדת תמרים ופירות יבשים

טארט טאטן ללא סוכר

טארט טאטן ללא סוכר

גבינת שקדים

גבינת שקדים

המרק שמחזק את העצמות

המרק שמחזק את העצמות

סלט לחוץ

סלט לחוץ

משקה ירוק לניקוי כבד

משקה ירוק לניקוי כבד

ספר ילדים – הכוחות המיוחדים של שי
סיפור ילדים מופלא שעוזר לילדים (וגם להורים!!!) לסמוך על עצמם ועל כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף שלהם, להתחזק ולהתגבר על כל מחלה....
למידע נוסף לחץ כאן

רוצים להתייעץ איתנו? אנחנו כאן לרשותכם!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  מאמרים נוספים בנושא

  איך להיפטר מתופעות גיל המעבר

  איך להיפטר מתופעות גיל המעבר

  ע"פ הרפואה הסינית, גיל המעבר אצל האישה הינו שלב פיזיולוגי חשוב. המערך משתנה והאנרגיה שהיתה מוקדשת לפוריות דועכת והגוף פנוי...
  קרא עוד
  איך עובד המטפל ברפואה הסינית

  איך עובד המטפל ברפואה הסינית

  איך באמת עובד הדיקור ולמה הוא יעיל? איך תדעו לבחור מטפל טוב ברפואה סינית? הדיקור הסיני (אקופונקטורה) מהווה את חוד...
  קרא עוד
  על הרפואה הסינית

  על הרפואה הסינית

  הרפואה הסינית התפחתה במהלך המאה האחרונה בצורה יוצאת דופן, אבל היא גם עברה תהפוכות לא קטנות. איך תדעו איזה מטפל...
  קרא עוד
  TOP
  דילוג לתוכן