fbpx

עקרונות בסיס לתזונה בריאה - בגישה הסינית

כיצד ניתן לחזק את מערכת החיסון של ילדכם וגם את שלכם 😊 | רועי סופר

הורים רבים מגיעים למרפאה עם ילדים עם מערכת חיסון חלשה, מערכת הנשימה מלאה בליחה, מחלות חוזרות, נזלות, חום בא והולך וסימפטומים נוספים המוכרים לכולנו. מרבית ההורים מותשים מהמחלות וחוששים מהמחלה הבאה. 

ראשית, חשוב לשבור את מיתוס הפחד ממחלות ועלינו לדעת כי וירוסים, חיידקים ומחלות בכלל, הינן דרך הטבע וכאשר גופנו חזק ובריא, במרבית המקרים הן עוברות ללא בעיה ואף תורמות לחיזוק המערכת החיסונית של גופנו. באופן כללי, מערכת החיסון של ילדים מתפתחת על ידי ובעזרת המפגש עם וירוסים וחיידקים ויש דרכים טבעיות ובטוחות לטפל במצבים כאלו ולמנוע את המחלה הבאה. על כך תוכלו להרחיב ולקרוא ב"מדריך השלם לטיפול בחום".

אומנם מחלות הינן תהליך חשוב להתפתחותה של מערכת החיסון במיוחד אצל ילדים, אך הן אינן אמורות להופיע כל שבועיים שלושה וגם כאשר הן מופיעות, הילד אמור להתגבר עליהן יחסית במהרה. כאשר גופנו חלש, גם מחלות פשוטות עלולות להוביל לתגובות לא רצויות ואף לפגיעות כרוניות שונות.

בכדי לשמור על מערכת החיסונית של ילדנו, עלינו להקפיד על מס כללים כדוגמת, שינה טובה, הורדת מתחים (ילדים הם סנסנוגרפים מדהימים למבצי מתח ולחץ), בית רגוע ושליו, פעילות גופנית וכמובן תזונה בריאה אשר תורמת להתפתחותו של הילד והמנעות ככל הניתן ממזונות העלולים לפגוע בתפקוד והתפתחות מערכות הגוף השונות. החיסון.

במאמר זה נתמקד בדגשי תזונה שיעזרו לכם לחזק ולשמור על המערכות החשובות אצל ילדכם.

נתחיל במזונות הפוגעים בהתפתחותו של הילד ובהמשך תמצאו הנחיות מעשיות לתזונה בריאה ונכונה.

ההנחייה הראשונה והידועה שלנו במרפאה ושל הרפואה הסינית היא: 
הימנעו ככל הניתן ממזונות קרים, לחים ומתוקים
.

אלו הם שלושה סוגי מזונות אשר פוגעים במערכת העיכול, הנשימה והחיסון של הילד.
בואו ונבין איך:

 • מזונות מתוקים: חיידקים, וירוסים ופטריות מאד אוהבים סוכר ומתפתחים בקלות בסביבה עשירה בסוכר. כן, סוכר ומזונות מתוקים מחלישים את מערכת העיכול, פוגעים בתגובתיות החיסונית של תאי הדם הלבנים ומהווים מצע נהדר להתיישבות של פתוגנים שונים. על כן, הפחיתו עד הימנעו מסוכר בכל גווניו: סוכריות, שוקולד, משקאות ממותקים, עוגות ועוד.
nomilk

בנוסף, כולנו יודעים שמזונות מתוקים גורמים להשמנה, הרחבה ונפיחות של רקמות ועל כן תופעות כדוגמת שקדים מוגדלים, שקד שלישי מוגדל (אדנואיד/פוליפ), אסטמה, נזלות חוזרות הינן תופעות אשר קשורות לגדילה והתרחבות של רקמות שונות בגוף. 
גם חוסר שקט וקשיי ריכוז הינם בעלי קשר לצריכה יתר של מזון מתוק וזה בשל קפיצות הסוכר והפגיעה ביכולת הריכוז של המוח. 

 • מזונות קריםבכדי לעכל מזון, מערכת העיכול שלנו משתמשת בחום. כל תהליך העיכול תלוי ומבוסס על חום. לישת שרירי הקיבה, מיצי העיכול, חומצות העיכול ופירוק המזון הינם תהליכים התלויים בחום ומזון קר מקשה על תהליך העיכול, הפירוק והספיגה של המזון, מפריעה לספיגת ויטמינים ומינרלים, מעט את תהליך העיכול ולאורך זמן פוגע במערכות הגוף במיוחד במערכת העיכול, הנשימה והחיסון. לא סתם הסינים קוראים למערכת העיכול "התנור של הגוף". הימנעו ככל הניתן ממזון קר ומשתייה קרה וממותקת, מזונות אלו אחראים לכמות נכבדת מהמלחות במיוחד אצל ילדים אך לא רק . 

 • מזונות לחים: אלו מזונות בעלי פוטציאל של יצירת לחות עודפת בגוף. בילדים, עודף הלחות עלול ליצור תופעות כדוגמת נזלות כרוניות, דלקות אוזניים, אסטמה, אלרגיות, עייפות, חוסר ריכוז,  חשיבה מפוזרת ועוד. על כן, מומלץ להפחית צריכה של מזונות יוצרי ליחה מבניהם בעיקר מוצרי חלב פרה, פירות טרופים כדוגמת בננות, מנגו, אננס, אבוקדו, פירות הדר, קמח לבן ומוצריו.
  בנוסף, מוצרי חלב פרה מכילם חומרים הפוגעים בתפקוד מערכת החיסון ומערכת העיכול ומומלץ להורידם מהתפריט היומי.
  מעדן חלב, יוגורט, ארטיק, אבטיח קר, שוקולד, שייק פירות קר, מיץ קר, מיץ ממותק ועוד, הם דוגמאות לשילובים של מזון קר, לח ומתוק אשר לאורך זמן מחלישים את מערכות הגוף. שילוב של מזונות אלו בתזונת הילד הוא מתכון כמעט וודאי למחלות.

מזון קר, לח, מתוק = פגיעה במערכת העיכול, מערכת הנשימה ומערכת החיסון = מחלות!!!
זו נוסחה בסיסית פשוטה ביותר שכדאי לזכור.

יישמו את הסיסמה שלנו ותראו איך המחלות נעלמות😊:

no-milk

הקפידו לשמור על כלל הבסיס הזה, הוא החשוב ביותר. 

 • לא מאוחר: חשוב לתת למערכת העיכול לנוח בשעות הלילה ולסיים את ארוחת הערב עד שעתיים לפני השינה.
  וגם לא מאוחר להתחיל את כל זה עכשיו :)
כלל חשוב נוסף שיעזור לכם לשמור על הבריאות במשפחה הוא: הפחיתו ככל הניתן מארבעת הלבנים 
4-whites
על חלב כבר דיברנו.
סוכר לבן, אורז לבן וקמח לבן הינם מוצרי מזון מעובדים הריקים מערכים תזונתיים. הם גורמים לייצור רב של ליחה הנאספת במערכת העיכול ומער' הנשימה ולכן מחלישה את מערכות אלו ומהווה מצע נהדר להתיישבות והתרבות של חיידקים, התפתחות של נזלות כרוניות, דלקות אוזניים ועוד...
שימרו מרחק מהם והסבירו לילדכם את הנזקים שהם גורמים לגופנו.
 
שני כללים נוספים שחשוב להדגיש:
 • הימנעו ממזונות תעשייתיים, אוכל מוכן/מהיר הכנה, מזון משומר... כל אלו מחלישים את מערכת החיסון של הילד.
 • הורידו שומנים רעילים כדוגמת שומנים מוקשים/חצי מוקשים/שומן מן הצומח, שמנים פשוטים ועוד.
עוגת גבינה היא דוגמא טובה לתרכובת נפץ שכזו: מרגרינה, חלב, סוכר וקררר.

הנחיות תזונתיות לחיזוק ושמירה על מערכת העיכול ומערכת החיסון:

 • הרבו בתזונה מבושלת וחמה והקפידו שילדכם יאכל לפחות ארוחה חמה אחת ביום. מזון חם ומבושל, תומך במערכת העיכול, תורם לתפקוד התקין שלה, מתפרק, מתעכל ונספג בצורה הטובה ביותר ומונע התיישבות של פתוגנים.
 • אכלו ירקות ופירות בטמפרטורה חמימה או בטמפרטורת החדר ולא ישר מהמקרר.
 • אל תוותרו על ארוחת בוקר! זוהי הארוחה החשובה ביותר ושימו לב שהיא אינה מכילה מזון קר, לח או מתוק.
Natural remedies
 • קורנפלקס מתוק עם חלב קר אינו ארוחה בריאה כפי שרבים חושבים והוא נחשב כמזון מחליש ביותר. העדיפו לחם מקמח מלא/כוסמין/שיפון עם טחינה, שקדיה, חומוס ביתי או כל ממרח בריא אחר. מעדן/דייסת שיבולת שועל עם מעט פירות יבשים כדוגמת תמר, צימוקים, קינמון, חביתת ירק ועוד...
  לרעיונות לארוחות בוקר/עשר מגניבות ובריאות הורידו את "מעשה בסנדוויץ - המדריך השלם לארוחת עשר בריאה …
 • העדיפו ארוחת ערב קלה לעיכול, חמה ומבושלת כדוגמת מרק כתוםקציצות קינואה ועדשיםמעדן/דייסת שיבולת שועללביבות בטטה, פשטידת ירקות ועוד. הימנעו מחלבון מהחי בארוחה זו כדוגמת עוף או בשר והקפידו לאכול אותה מוקדם עד שעתיים לפני השינה.
 • מרקים הינם מזון מצוין לילדים. הם קלים לעיכול, נספגים בקלות, בעלי ערכים בריאותיים רבים ואפשר "להסליק" בהם מגוון של מזונות. אחד המרקים האהובים עלינו הוא מרק עוף ועצמות או מרקים נוספים כדוגמת מרק גולש, מרק דלעת כתוםמרק מיסו, מרק דוחן ושורשים, מרק עדשים כתומות, מרק ירקות עם קוואקר ועוד…
 • העשירו את תזונת ילדכם בחצי כפית עד כפית ליום של מזון מלכות, כפית פולן.
 • תנו לילדכם לאכול רימונים או לשתות מיץ רימונים טבעי.
 • הקפידו על צריכה יומית של דגנים מלאים כדוגמת אורז מלא, קינואה, שיבולת שועל, ומגוון קטניות כדוגמת עדשים, מש, אפונה ירוקה טרייה, חומוס. מתכון טעים ומומלץ מאיתנו - קציצות קינואה ועדשים.
 • תנו לילדכם לפחות פעם ביום ואף יותר, שתייה חמה כדוגמת תה שומר, קמומיל, תימין, קינמון, אניס, ג'ינג'ר והימנעו משתייה קרה וממותקת.
 • השתמשו בצמח האורגנו במטבח באופן קבוע. צמח זה הינו בעל סגולות רפואיות מיוחדות בקטילת פתוגנים שונים.
 • הרבו בירקות כתומים מבושלים: דלעת, דלורית, בטטה, גזר.
 • הרבו בירקות ועלים ירוקים: ברוקולי, פטרוזיליה, כוסברה, סלרי, חסה, קישוא, מנגולד, בקצ'וי, כולורבי.
 • שלבו בתזונה ירקות כבושים בכבישה ביתית המכילים חיידקיים פרוביוטים המחזקים את מערכת העיכול: מלפפונים כבושים, כרוב, צנון, קולרבי.
 • הסבירו לילדכם את חשיבות השמירה על היגיינה ותרגלו עימם רחיצת ידיים נאותה.

זה אולי נראה הרבה, אבל תתחילו לאט לאט, דבר דבר ותראו איך הבריאות בבית משתפרת. 

חושקים להפוך את הבית שלכם לבית בריא? זה הרבה יותר קל ממה שאתם חושבים!

הילדות זהו הזמן להטמיע הרגלי תזונה אצל הילדים! 
הרגלים אלו ילוו את ילדכם לאורך כל חייהם וככל שהם צעירים יותר, קל יותר לעשות שינויים ולהתנות הרגלים.
אל תוותרו, פשוט תתחילו. כל משפחה והקצב שלה, אבל עשו זאת.

זאת אחת המתנות החשובות ביותר לילדים שלכם.

אנו מלווים מאות משפחות ומניסיון, אנחנו יודעים שכולם יכולים! נכון, לפעמים צריך הכוונה וגם ידע. כאן תהיה לנו הזכות לעזור ולהוביל אתכם למטרה חשובה זו ובמיוחד בשביל זה בנינו את תוכנית בית בריא על מנת שהבריאות של המשפחה שלכם תיראה אחרת.
הילדים יפסיקו להסתובב עם אף מנוזל, את השיעולים כבר לא תשמעו כל לילה, לא תצטרכו להפסיד ימי עבודה והחשוב ביותר, כל המשפחה תרגיש חיונית, חזקה ובריאה.

מוצרים מומלצים

רוצים להתייעץ איתנו? אנחנו כאן לרשותכם!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  מאמרים נוספים בנושא:

  עזרה ראשונה
  למצבים נפוצים

  מתנות לבריאותכם

  אפשר להבריא ממחלות!

  בואו להבריא איתנו

  מגוון רחב של מחלות ומצבים רפואיים מטופל בהצלחה על ידי הצוות המקצועי שלנו באמצעות הכלים של הרפואה הסינית

  מתכונים
  בריאים

  ספר ילדים – הכוחות המיוחדים של שי
  סיפור ילדים מופלא שעוזר לילדים (וגם להורים!!!) לסמוך על עצמם ועל כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף שלהם, להתחזק ולהתגבר על כל מחלה....
  למידע נוסף לחץ כאן
  TOP
  דילוג לתוכן